ИНТЕРЕСНОНАСЛОВНА

Викенд Тарифа: Ford GT против Lamborghini Aventador во драг трка (Видео)

Шест цилиндарски против дванаесет цилиндарски мотор во драг трка од една четвртина милја

На хартија, бројките на перформансите не се многу разлика. Ford GT е опремен со 3.5 литри V6 мотор со двоен турбокомпресор и 647 коњски сили со 750 Nm максимален вртежен момент. Aventador користи дупло повеќе цилиндри за да генерира 690 коњски сили и 507 Nm максимален вртежен момент со 6.5 литарскиот V12 мотор. Многу различни мотори и тежина, но разликата е само неколку десетици коњски сили.

Како овие два автомобила ќе се покажат на патеката?

Ford GT постигнува 100 километри на час за само 3,11 секунди, а Lamborghini, за 2,9 секунди. Но, оваа трка е повеќе од само забрување од 0 до 100, треба моделите да се покажат и во забрзување до повисоки брзини.

Резултатот може да го видите во видеото подолу.

Клучни зборови

Поврзани вести

Close