fbpx

Викенд тарифа: Хиперавтомобилска битка меѓу SF90, LaFerrari и Chiron

Ferrari SF90 е еден од најбрзите сериски автомобили моментално на пазарот. Bugatti Chiron е еден од најмоќните. А LaFerrari е исклучително ретка егзотика на која не му треба вовед. Да се видат сите три на едно место е доволно посебно, но да ги видиме на дело, е тоа е многу посебно задоволство.

И токму тоа го добиваме во ова видео од DragTimes. Дејството се одвива на приватна тркачка патека, а она што треба особено да се напомене е дека најмалку моќниот автомобил овде има 950 КС. Тоа е LaFerrari, со својот хибриден погон кој се состои од 6,3-литарски V12 мотор, еден електричен мотор и седумстепен менувач со двојна спојка за да ја испрати целата таа сила на задните тркала.

Неговата примарна конкуренција за ова видео е исто така Ferrari, поточно SF90 Stradale. Тој е исто така хибрид, но има три електрични мотори кои работат со 4.0-литарски V8 со двоен турбо полнач. Моќта е малку зголемена од LaFerrari со 986 ​​КС и има погон на сите четири тркала преку осумстепен менувач со двојна спојка. На крајот од видеото се појавува и Bugatti Chiron со 1.500 КС.

Поврзани вести

Back to top button