Викенд тарифа: Kia EV6 против Ferrari, Lamborghini, AMG, Porsche и McLaren

Kia минатата недела го претстави својот електричен автомобил EV6 кој може да се пофали со одлични перформанси, а сега оди на мегдан со најголемите имиња меѓу суперавтомобилите

Со цел да покаже колку новиот EV6 кросовер е всушност брз, Kia одлучи GT верзијата на моделот да ја проба во драг трка со некои навистина потентни машини со конвенционални мотори, па така на листата се најдоа Lamborghini Urus, Ferrari California, Porsche 911, Mercedes-AMG GT и McLaren 570S. Можеби не станува збор за најекстремните и најбрзите модели на овие производители, но според сите стандарди, станува збор за исклучително брзи автомобили.

Како Kia EV6 ќе се снајде против својата конкуренција во драг трка, погледнете во видеото во прилог.

Поврзани вести

Back to top button