Викенд тарифа: Нико Розберг дизајнираше свој тркачки автомобил

Поранешниот шампион во Formula 1, Нико Розберг, дизајнираше сопствен тркачки автомобил, а целата приказна ја сподели со видео запис

Нико Розберг беше шампион со Mercedes во Formula 1, кога успеа да го победи својот тимски колега Луис Хамилтон. Неговиот татко, Кеке Розберг, беше првиот Финец кој се натпреварувал во најбрзиот циркус на планетата и во 1982 година беше светски шампион.

И покрај тоа што е далеку од F1, Нико и понатаму е голем и страствен љубител на брзите автомобили и тркањата, а на својот YouTube профил често објавува ексклузивни видеа со некои од најпосакуваните хиперавтомобили на денешницата. Но, Нико Розберг исто така е и дизајнер на автомобили, па во своето најново видео се пофали како дизајнирал сопствен тркачки електричен хиперавтомобил.

Поврзани вести

Back to top button