fbpx

Викенд тарифа: Нико Розберг го доби првиот продукциски Rimac Nevera

Пензионирањето нормално значи стискање на сопирачката и уживање во пофините нешта во животот, но тоа очигледно не важи и за Нико Розберг.

Светскиот шампион во Formula 1 од 2016 година неодамна го доби својот Rimac Nevera. Тоа не е првиот сериски модел, бидејќи автомобилот #000 ќе остане во сопственост на Bugatti Rimac, но Розберг успеа да ја обезбеди првата малопродажна единица.

Тоа го прави неговиот електричен суперавтомобил прилично посебен и Мате Римац рече дека поранешниот тркач имал „агресивна спецификација“ што ја опишал како „целосна спецификација на Batmobile“ при неговото пуштање во употреба. Конкретно, автомобилот се одликува со Stellar Black надворешност со изложени карбонски влакна, како и полирани тркала Vertex кои се поткрепени со сјајни црни шапи од сопирачките.

Темната тематика продолжува во кабината бидејќи моделот е обложен во црна Алкантара. Исто така, нема заблуда за неговата сопственост бидејќи моделот има табличка со името и потписот на Розберг, како и ознака која го идентификува како „001/150“. Римац вели дека Розберг бил на нивното патување уште откако лично го видел концептот C_Two пред неколку години. Ова го натера да стане еден од првите клиенти на компанијата.

Поврзани вести

Back to top button