fbpx

Викенд тарифа: Škoda Enyaq со дрифт до Гинисовата книга на рекорди

Škoda сè уште го држи рекордот за најбрз SUV со седум седишта околу Нирбургринг со Kodiaq RS. Чешкиот производител на автомобили, дел од групацијата Volkswagen, минатиот месец отпатува во Шведска и се обиде да постави поинаков тип на рекорд со уште еден од своите многубројни теренци. Целосно електричниот Enyaq со врвни спецификации RS се најде на замрзнато езеро за да се обиде да постави Гинисов рекорд за најдолго континуирано дрифтање по мраз.

Чешката марка посочува дека нејзиниот Enyaq RS технички собори два рекорда бидејќи Гинис има посебни категории за „Најдолго континуирано движење на возила на мраз“ и „Најдолго континуирано движење на возила на мраз (електричен автомобил)“. Околу 18 часа дрифтање беа завршени во пет дена пред да се постави рекордот.

 

Поврзани вести

Back to top button