Викенд тарифа: Нова SUV драг трка – BMW X6 M, Lamborghini Urus и Jeep Trackhawk

Нова интересна драг трка на лускузни SUV модели, а на мегдан се најдоа BMW X6M, Lamborghini Urus и Jeep Trackhawk

Супер SUV моделот на Lamborghini за напојување користи 4.0 twin-turbo V8 мотор кој испорачува 650 КС i 850 Nm. Jeep Trackhawk благодарение на 6,2-литарскиот V8 мотор со 710 КС има забрзување од нула до „стотка“ за само 3,7 секунди и максимална брзина од 290 километри на час. BMW X6 M, пак, користи 4,4-литарски M TwinPower Turbo V8 агрегат со 600 КС и 750 Nm максимален вртежен момент.

Во прилог погледнете кој победи во оваа SUV драг трка.

Поврзани вести

Back to top button