Викенд тарифа: Urus vs G63 vs AMG GT

Не може да се негира фактот дека Lamborghini Urus е навистина многу брз SUV, но споредбено со новиот Mercedes AMG GT 63S и G63...

Lamborghini се погрижи Urus да биде најбрзиот SUV на пазарот, вградувајќи му двоен турбо 4,0 литарски V8 мотор, позајмен од Audi, кој произведува 641 коњски сили и 650 Nm вртежен момент. Ова е доволно за забрзување до 100 км/час за само 3,6 секунди, до максимална брзина од 305 км/час.

Mercedes

Овие перформанси не се само импресивни за SUV, туку се и навистина предизвикувачки и за еден од најмоќните супер седани на пазарот. Зборуваме за Mercedes AMG GT63S 4-Door Coupe, под чија хауба исто така лежи дво турбински 4,0 литарски V8 мотор, кој испорачува 630 коњски сили и 900Nm, при што 100ката ја достигнува за 3,2 секунди, пред да достигне максимална брзина од 315 км/час. Истиот агрегат се користи и кај Mercedes AMG G63, но во послаба варијанта, односно со 577 коњски сили.

Сепак, сетоа ова се само бројки на хартија, а вистинската изведба може да се спореди токму преку една ваква драг трка. Трите ѕверки на самата стартна линија, погледнете кој ќе ја понесе титулата за „најбрз“ автомобил.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close