Викенд тарифа: VW Golf R против Mercedes-AMG A45 S

Mercedes-AMG A45 S и Volkswagen Golf R се едни од најпотентните хот хеч модели на пазрот, а сега ова дуо се најде во меѓусебна битка

VW Golf R и Mercedes-AMG A45 S се разликуваат од останатите хот хеч модели кои се на пазарот, пред се благодарение на нивниот погон на сите четири тркала. Како такви, овие два модели нудат многу подобро триење и се супериорни во забрзувањето во однос на останатите автомобили во класата.

Двата модели поседуваат 2,0-литарски четирицилиндерски мотори под хаубата, но Mercedes-AMG A45 S има значителна предност во моќноста со 420 КС и 500 Nm максимален вртежен момент, во споредба со 319 КС и 420 Nm кои ги има VW Golf R.

Поврзани вести

Back to top button