Vision EQ Silver Arrow од Mercedes

Mercedes на овогодинешното издание на елитниот настан Concours D'Elegance во Пебл Бич го претстави концептот Mercedes EQ Silver Arrow

EQ во негово име укажува дека тоа е студија со електричен погон. Визијата од EQ Silver Arrow има моќ од 550 kW (750 КС). Tенката батерија во долниот дел на шасијата има капацитет од околу 80 kWh и овозможува транзиција без надополнување од над 400 километри. Страничните отвори за проветрување помагаат да се олади батеријата.

EQ Silver Arrow

Прикажаниот од EQ во Калифорнија концепт комбинира модерен спортски дизајн и ретро стајлинг, инспириран од болидот Silver Arrow од 1937 година. Компанијата EQ се очекува да се прошири на повеќе од 10 модели до 2025 година.

Се претпоставува дека тогаш електричните автомобили ќе претставуваат една четвртина од сите продажби на новосоздадениот германскиот бренд.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close