Volkswagen Golf со нови мотори

Volkswagen ја започнува новата година со додавање на дополнителни мотори за гамата на најпопуларниот модел во историјата Golf

Најголемата вест е сосема новоразвиениот 1.5- литарскиот турбо бензински мотор TSI кој развива 130 КС.

Новината ќе биде достапна со 6- брзински мануелен менувач или 7- степен автоматски со две спојки. Со овој мотор, на Golf му се потребни 8,8 секунди за да достигне 100 km/h. Нема официјални податоци за потрошувачката на гориво и емисијата на CO2. Друга иновација е 4×4 Volkswagen Golf Alltrack, кој добива 1.8-литарски TSI мотор, кој развива 180 КС и го забрзува возилото до 100 km/h за 7,5 секунди.

Единицата се приклучува на веќе достапните различни моќни верзии на 2.0-литарскиот TDI. Промените сеуште не се однесуваат на сите пазари, но во поголемиот дел од Европа, веќе можат да се нарачаат новите агрегати.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close