Volkswagen ќе произведува два ID модели и во Кина

Volkswagen објави повеќе детали за својата амбициозна електрификациска офанзива планирана за Кина

Во 2020 година германскиот бренд планира да достави околу 300.000 електрифицирани модели до кинеските клиенти. За да се постигне оваа, Volkswagen ќе лансира 10 електрифицирани верзии на постојните модели, целосно електрични и plug-in хибридни, на локалниот пазар до крајот на 2020 година.

До 2025 година, испораките на plug-in хибридните и сите електрични модели се очекува да достигнат еден милион возила. Очигледно, е-возилата ќе играат важна улога за Volkswagen во Кина. До 2023 година, производителот на автомобили планира да понуди 10 батериски електрични возила засновани на MEB платформата на најголемиот светски пазар на автомобили, а првиот модел што пристигнува е SUV од семејството ID.

Компанијата не го именува моделот конкретно, но најверојатно ќе биде наречен ID.4, SUV верзијата на ID.3 што ќе стигне во Северна Америка пролетта 2020 година. Електричниот SUV прегледен од ID.Next концептот ќе влезе во производство во Кина на крајот на 2020 година.

Покрај електрификацијата на поставата, Volkswagen ќе продолжи да лансира модели кои се напојуваат со ефикасни мотори со внатрешно согорување.

Поврзани вести

Back to top button