fbpx

Volkswagen со тизери го најави новиот ID.3

Volkswagen ќе го претстави новиот ID.3 на јавноста следната пролет, a автомобилот е подготвен да биде најновото поглавје во семејството на ID.

Оригиналното електрично возило со ознаката ID ќе се поднови во 2023 година, како што е најавено со официјалните дизајнерски скици објавени од Volkswagen. Производителот на автомобили со седиште во Волфсбург истакнува дека овој ID.3 ќе биде модел од втората генерација, иако според тизерите повеќе наликува на фејслифт. Од она што можеме да се забележи, предниот браник има поспортски изглед, додека LED графиката на задните светла е ажурирана и обновена.

Најголемите промени ќе се случат внатре во кабината каде VW ветува дека ќе ја унапреди во однос на квалитетот. Дополнително, големината на екранот на допир ќе се зголеми од сегашната дијагонала од 10 инчи на екран од 12 инчи, додека централната конзола ќе биде редизајнирана за да прими пар држачи за чаши. Во задниот дел, подот на преградата што може да се отстрани ќе ја зголеми практичноста на електричното возило.

И Волфсбург се вклучува во производството

Volkswagen најави и дека ID.3 ќе добие подобрување на софтверот, а ќе следуваат надградби преку воздух за дополнително подобрување на функционалноста. VW промовира подобрени перформанси на инфозабавниот систем и надградени системи за помош, особено Помош за патување со Swarm Data и Park Assist Plus со функција за меморија. Со официјалната најава, VW тврди дека „ги послушал своите клиенти и имплементирал многу од нивните предлози“.

Покрај производството во фабриките во Цвикау и Дрезден во Германија, ID.3 ќе се произведува и дома во Волфсбург од 2023 година. Одлуката е донесена како одговор на силната побарувачка на клиентите во која ужива компактниот електричен отвор. Новиот модел веќе е достапен за нарачка во Германија во претходно конфигурираните нивоа на опременост Life, Business, Style, Max и Tour, со цени кои започнуваат од 43.995 евра.

Поради големиот заостаток на нарачки, испораките на ажурираниот ID.3 нема да започнат до четвртиот квартал од следната година. Сè уште нема информации за верзијата со ознака GTX, но VW потврди дека ќе следува и перформансен модел.

Поврзани вести

Back to top button