Volkwagen ги претстави плановите за електричните возила

На автосалонот во Лос Анџелес компанијата Volkswagen го претстави целиот спектар свои електрични концепти, вклучувајки го хечбекот I.D., миниванот I.D. Buzz и кросоверот I.D. CROZZ

I.D.- Сите овие беа прикажани претходно на други изложби, но сега компанијата ја откри нивната иднина.

Плановите беа обелоденети од Јирген Штакман, кој одговара за продажба, маркетинг и постпродажни услуги во Volkswagen. Топ-менаџерот откри дека првиот електромобил за Европа ќе биде хечбек, а за САД – кросовер. Се очекува дека уште два модели ќе бидат достапни на пазарите преку Океанот – I.D. Lounge и I.D. AEROe. Тие се уште не се прикажани, но тој вели дека станува збор за седан и спортско купе.
I.D.
Самиот Штакман го најави лансирањето на најпрестижниот модел на компанијата, кој ќе биде електричен и ќе биде презентиран на салонот во Детроит, во јануари. Овој модел ќе го замени запрениот од производство Phaeton и ќе биде позициониран како директен конкурент на Tesla Model S. Volkswagen планира да продаде еден милион електрични автомобили годишно во 2025 година.
I.D.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close