fbpx

Новиот Volvo XC60 е најбезбедниот Euro NCAP автомобил

Euro NCAP ги објави резултатите од последните извршени краш тестовите на осум нови автомобили

Секој од нив може да се пофали со можна највисока оценка од 5 ѕвезди за безбедноста, која се нуди за возачот, патниците, пешаците, како и за импламантација на потребните системи на ова поле. Од Euro NCAP коментираат дека иако секој од моделите доби оценка од 5 ѕвезди, целосно новата генерација на Volvo XC60 постигна вкупен резултат од 98% за заштита на возрасните, која го донесува на лидерската позиција меѓу сите автомобили тестирани од почетокот на оваа година и се изедначува со постигнувањето на XC90 од 2015 година.

1 |

2 |

3 |

4 |

5 |

6 |

7 |

    Останатите одличници на Euro NCAP се VW T-Roc, Škoda Karoq, Mitsubishi Eclipse Cross, Citroën C3 Aircross, Opel Crossland X, VW Polo и SEAT Arona.

    Поврзани вести

    Back to top button