НАСЛОВНАСПОРТ

Вуле Димушевски во стабилна здравствена состојба

По вчерашното неславно завршување на трката која ја чекавме седум години, сепак е добро што Вуле Димушевски е стабилен

Се течеше во најдобар ред, беспрекорно и славенички, бидејќи конечно по седум години трка во Скопје, сè до оној осми круг во рамките на четвртата дивизија кога откажа возилото на Урош Бркиќ и удри во човекот кој стори сè скопјани повторно да го почуствуваат мирисот на октаните-популарниот Вуле Димушевски !

Настрада еден од водечките луѓе во организациониот одбор, еден од нашите прекалени асови од kruzni-trki-skopje-2017-vule патеките, Александар Димушевски, кој постојано беше непосредно покрај патеката за да контролира што се случува на неа, но и надвор од истата. Хондата на младиот Урош Бркиќ излета токму кога се беше подготвено за да се прослави прекрасниот викенд, да се залие со шампањско за стореното, но ова е дел од вакви збиднувања, се случува и добро е што се мина без последици. Според подледните вести Димушевски кои беше итно пренесен во ургентниот центар на Градската болница „8-ми Септември“ има неколку скршеници, но неговата состојба е стабилна. Урош Бркиќ исто минал со неколку повреди, но без поголеми последици, а исто и неговиот брат Милош кој стоел заедно со Вуле.

До моментот на инцидентот беа комплетирани трките во останатите три дивизии, што значи дека таму беа одредени и најдобрите, односно победниците. Во првата дивизија, во која возеа учесниците во првата класа, победи Филип Василевски кој искористи што Ѓорѓи Наков прерано ја заврши трката, иако имаше најбрз круг и најдобро време во квалификациите. Зад Василевски се пласираа неговите тимски колеги од АКК Никола Карев, Филип Џуклески и Никола Попевски.

Во втората дивизија настапија возачите од четвртата класа, а победата ја однесе Алекса Радојковиќ кој зад себе ги остави македонските автомобилисти Југослав Милошевски и Васил Тодоров. Влатко Симоновски кој беше најбрз во квалификациите, исто така не не ја заврши трката. Третата дивизија беше комбинација на втората и петтата класа, а победите ги однесоа Албен Бериша од Косово во конкуренција на вкупно четири возачи, односно Давид Малинковски во петтата класа.

Клучни зборови

Поврзани вести

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker