VW ги објави деталите за новите Golf Variant и Alltrack

Volkswagen веќе претходно ги претстави караванските верзии на Golf, а сега и официјално ги соопшти сите детали за Golf Variant и Golf Alltrack

По објавувањето на иницијалните информации и фотографии кои Volkswagen ги покажа во септември, сега конечно двата нови модели можат да бидат прикажани подетално со нови фотографии и уште подетални информации. Volkswagen Golf Variant караванот пристигна, заедно со Golf Alltrack верзијата со погон на сите четири тркала.

VW Golf Alltrack

Базиран на осмата генерација на Golf лансирана минатата година, Golf Variant e 66 милиметри подолга од својот претходник и нуди максимален багажен простор од 1.642 литри. Новиот Golf Variant исто така има и поголемо меѓуоскино растојание за 38 милиметри. Тоа овозможува и поголем простор за задните патници.

Golf Variant
VW Golf Variant

Ентериерот изгледа многу поразлично од претходно. Пред се, централната конзола која содржи дигитални панели на допир, „слајдери“ на допир и екрани наместо конвенционални копчиња и аналогни екрани. Сите Golf Variant модели имаат навигациски систем со пристап до мобилни онлајн сервиси без дополнителен трошок. Volkswagen ќе нуди и опционален head-up екран.

Golf Variant

За време на лансирањето во ноември, VW ќе понуди три економични мотори. Базичната единица е 1,0-литарскиот eTSI бензински мотор со 48-волтна блага хибридна асистенција и 110 КС. По ова следуваат да турбодизел мотори – 2,0-литарскиот TDI со 115 КС и истиот мотор со 150 КС.

Golf Variant

Подоцна ќе пристигнат уште три мотори – 1,0-литарскиот TSI со 90 КС и 1,5-литарскиот TSI со 130 или 150 КС. Опсегот на благи хибриди ќе биде проширен со два 1,5-литарски eTSI мотори со 130 и 150 КС. На крајот, 2,0-литарски TDI дизел агрегат со моќност од 200 КС ќе биде лансиран како стандарден погон за новиот Golf Alltrack во комбинација со седумстепен автоматски менувач со двојна спојка и 4Motion систем за погон на сите четири тркала.

Volkswagen ќе понуди четири трим нивоа во Европа за Golf Vаriant, а тоа се Base, Life, Style и R-Line. Од друга страна, Golf Alltrack ќе биде лансиран како независен модел. Тој ќе пристигне со стандарден 4Motion перманенетен погон на сите четири тркала и зголемен клиренс. Секако, тука е и изгледот кој ќе ја навестува природата на возилото за сите терени со специфични браници и специјален ентериер. Volkswagen исто така ќе понуди и Golf R Variant перформансен модел подоцна.

Поврзани вести

Back to top button