fbpx

VW го покажа освежениот Touareg пред премиерата во мај

Volkswagen со низа тизер фотографии од прототип го покажа изгледот на освежениот Touareg кој ќе ја има својата премиера во мај

Актуелниот Volkswagen Touareg беше претставен пред пет години како водечки модел на марката по повлекувањето на Phaeton од понудата. Затоа, време е за промени, а во Волфсбург подготвуваат ажурирање во средината на циклусот за третата генерација. Volkswagen веќе го покажа освежениот Touraeg со неколку камуфлирани фотографии во пресрет на премиерата во мај.

На фотографиите е прикажан Touareg R, а моделот ќе добие светлечка лента за да ги отслика другите теренци на VW, вклучувајќи ги неодамна ажурираните Atlas и Atlas Cross Sport во Северна Америка. Широката светлосна лента е опкружена со нов сет на LED Matrix фарови со 38.400 микро LED диоди и можност за проектирање на водење по лента.

Touareg

Со фејслифтот ќе бидат понудени и нови дизајни на тркалата во големина до 21 инчи. Верзијата со хибридни перформанси со приклучок добива сини шапи на сопирачките со ознака „R“. Назад, значката VW е осветлена, а се очекува и светлосна лента на задната врата откако ќе се отстрани камуфлажата. Во зависност од нивото на опременост, ќе има изменети предни и задни браници.

Што се однесува до технологијата, Touareg ќе добие сензор поставен на покрив за мерење на додадената тежина (до 100 килограми) за автоматско прилагодување на електронскиот систем за контрола на стабилноста. Управувањето со задните тркала е достапно само кај моделите кои не се R, додека стандардните челични и опционалните воздушни суспензии се ревидирани. Меѓу другите карактеристики тука се активниот систем против превртување и погонски единици кои обезбедуваат „нова синтеза на удобност и перформанси“.

Touareg

Како што е кажано, бројките за излезна моќ остануваат непроменети бидејќи популарниот 3.0-литарски V6 TDI ќе продолжи да се нуди со 231 КС и 500 Nm заедно со помоќна конфигурација со 286 КС и 600 N). За оние кои сакаат бензински агрегат, тука е 3,0-литарскиот V6 кој ќе испорачува 340 КС и 450 Nm.

Поврзани вести

Back to top button