fbpx

VW Групацијата во Кина ќе ги произведува електричните возила за Европа

VW најави дека ќе увезува возила произведени во Кина во Европа, како причина се наведува ограничениот производствен капацитет

Volkswagen ќе започне со извоз на електрични возила произведени во Кина во Европа, почнувајќи од 2024 година. VW го потврди потегот кон крајот на минатата недела, откривајќи дека брендот Cupra ќе започне со производство на Tavascan во својата фабрика во Анхуи, Кина, која работи заедно со JAC.

„Фабриката Анхуи беше фабрика со вистински капацитет и технологија во времето на планирањето на производството“, истакна VW.

Во продажбата на електрични возила од кинеско производство во Европа, Volkswagen ќе им се придружи на Tesla, BMW и Renault кои го прават истото со Model 3, iX3 и Dacia Spring. Bloomberg забележува дека PwC предвидува дека производителите на автомобили наскоро ќе продадат 800.000 возила произведени во Кина низ Европа.

Cupra Tavascan беше претставен како концепт уште во 2019 година, но нема да се појави на пазарот до моделската 2024 година. Електричниот SUV ќе се базира на MEB платформата на VW и се очекува да има пар електрични мотори кои се комбинираат за да испорачаат 302 КС. Овие мотори ќе се напојуваат со батерии од 77 kWh, а електричното возило би требало да испорача забрзување од 0 до 100 км/ч за 6,5 секунди и да патува дури 450 километри со целосно полнење според WLTP циклусот.

VW

Иако овие бројки се практично идентични со моделите ID.4 и ID.5 GTX, Tavascan сака да се истакне со многу подраматичен изглед многу близок до оној на оригиналниот концепт.

Концептот веднаш остави впечаток на Саемот за автомобили во Франкфурт во 2019 година благодарение на агресивната предна табла во која доминираат јаглеродни влакна и два големи доводи за воздух. Исто така, има остри LED светла, драматична линија на покривот и висок заден дел со LED задни светла, LED светлосна лента и браник од јаглеродни влакна.

Поврзани вести

Back to top button