fbpx

VW ќе лансира електрично возило од 20.000 евра

Volkswagen се подготвува да лансира прифатливо електрично возило во Европа и дебито е планирано за 2027 година

Една од најголемите пречки со кои се соочува усвојувањето на електрични возила се високите цени. Како и да е, помошта е на пат бидејќи Volkswagen се подготвува за лансирање на почетно електрично возило што ќе има цена од 20.000 евра.

VW ги чува деталите под тајност, но рече дека нивниот Управен одбор го потпишал проектот за почетно ниво за електрична мобилност и дека дебито е планирано за 2027 година. Компанијата додаде дека тие „работeле некое време за да понудат компактни, особено евтини електрични возила со цена од околу 20.000 евра.

Автомобилот е создаден за Европа, а најавната тизер слика покажува футуристички хечбек кој наликува на вкрстување помеѓу ID.3 и e-Up. Иако нема што многу да се види, моделот има заоблена предна табла и заоблена шофершајбна што се влева во нежно наведнат покрив. Тие се споени со заоблени лакови на тркалата и брановиден заден крај.

Тоа не е многу, но извршниот директор на групацијата Volkswagen, Оливер Блуме, рече: „Генерации луѓе ги поврзуваат силните брендови на групацијата Volkswagen со нивниот прв автомобил – и со прифатлива мобилност. Како група со силни брендови, продолжуваме да ја преземаме оваа општествена одговорност до ден-денес. Затоа сум многу задоволен што започнуваме проект ориентиран кон иднината. Станува збор за влезна електрична мобилност од Европа за Европа“.

Неговите чувства ги повтори и извршниот директор на брендот VW, Томас Шафер, кој рече: „За електромобилноста да стане широко распространета, потребни се атрактивни возила, особено во почетниот сегмент. Нашето ветување на брендот е: електромобилност за сите“. Тој додаде дека „И покрај атрактивната цена, нашите електрични автомобили ќе поставуваат стандарди во почетниот сегмент во однос на технологијата, дизајнот, квалитетот и искуството на клиентите“.

Поврзани вести

Back to top button