VW го открива новото R лого за перформансните модели

Ознаката R-Line исто така добива нов изглед, кој ќе дебитира на 11 октомври кај Atlas Cross Sport R-Line

Пред само еден месец, германската компанија го претстави ревидираното корпоративно лого, а сега VW открива дека и другите ознаки добиваат освежување. Тука се наоѓа и R-логото кое добива ревидиран изглед, со кој се одбележува обидот на компанијата да започне ново поглавје на перформансниот бренд.

Според Volkswagen, ревидирааната верзија е „помодерна, посебна и елегантна“ од логото што сте го виделе на Golf R или на други постари модели на изведба, како што се Scirocco R, Passat R36 или Touareg R50.

„Новото лого на компанијата се карактеризира со чиста ширина на линијата и јасно хоризонтален аранжман со динамични кривини. Покрај тоа, истакната дијагонална линија служи како остар контраст, со што се потенцира целокупната прогресивност на марката. Издолжениот R создава поширок, помоќен впечаток и ја дефинира посветеноста на Volkswagen кон перформансите и ексклузивноста“, изјавија од Volkswagen.

Volkswagen

Volkswagen во моментот има два модели со логото R во своето глобално портфолио, Golf R и T-Roc R. Првиот ќе се префрли на нова генерација во одреден момент во 2020 година, додека вториот е неодамнешен додаток во составот. Компактниот кросовер излегува наспроти SQ2 на Audi и X2 M35i на BMW со 300 коњски сили, погон на сите тркала и седумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Постојат непотврдени извештаи за потенцијално проширување на перформанснио R опсег, кој можно е да ги вклучи Arteon R, па дури и Touareg R.

Враќајќи се на ревидираната значка, Volkswagen исто така направи некои измени во R-Line логото. Ќе го видиме во петок, 11 октомври, со дебито на Atlas Cross Sport R-Line во САД. Најавен во март 2018 година како концепт, кросоверот во суштина ќе биде пократка верзија на стандардниот Atlas.

Volkswagen

Поврзани вести

Back to top button