fbpx

VW подготви низа освежувања за Touareg

Водечкиот SUV на VW, моделот Touareg, добива низа на ажурирања за да остане конкурентен во исклучително профитабилниот сегмент

Пет години по неговото деби во 2018 година, третата генерација на Volkswagen Touareg претрпе освежување во средината на животниот циклус, воведувајќи низа нови функции кои имаат за цел да го одржат конкурентен на пазарот.

Во однос на визуелноста, дизајнот на SUV моделот е ажуриран со ревидирана предна табла која опфаќа различна решетка, нов долен преден дел и поубави опционални Matrix светла кои VW ги нарекува „IQ.LIGHT HD LED“.

Овие нови фарови опфаќаат повеќе од 38.000 интерактивни LED диоди кои проектираат тепих од светлина директно на лентата за возење. VW вели дека тие го осветлуваат патот попрецизно од која било од претходните технологии на фаровите и вклучуваат долго светло без отсјај. Touareg е првиот модел што се лансира со овие светла, но VW наскоро ќе ги додаде на некои од своите помали SUV одели.

Volkswagen, исто така, го ажурираше задниот дел на Touareg со LED светлосна лента со целосна ширина и осветлена значка VW што свети црвено. Стандардно е вграден и нов сензор за оптоварување на покривот што ќе го активира ESC да се вклучи порано доколку е потребно за да се зголеми стабилноста при возењето. Овој сензор за оптоварување работи заедно со ажуриран систем за потпирање кој може да биде опремен со активна компензација на тркалање и управување на сите тркала. Според Volkswagen, и стандардната суспензија и опционалната воздушна суспензија претрпеле модификации за да се подобри и удобноста и агилноста.

Volkswagen Touareg

Промени во кабината

Преместувањето во кабината открива плејада свежи карактеристики. На пример, ажурираниот Innovision Cockpit на VW што ги комбинира дигиталната инструмент табла и системот за инфозабава Discover Pro Max сега е стандарден низ целата гама. Направени се подобрувања во системот за гласовна контрола и клучните површини сега се попремиум од кога било досега. Има и 45-ватни USB-C порти за полнење. Други нови функции вклучуваат помош при патување, помош при паркирање плус со далечински управувач, помош за приколка и ноќна помош.

За погонот кај VW Touareg се задолжени низа 3,0-литарски V6 мотори. Тука се вклучени бензински агрегат со 339 КС и 450 Nm, два турбодизела кои испорачуваат 231 КС 500 Nm и 285 КС и 600 Nm, како и пар од два бензински V6 plug-in хибриди.

На врвот во понудата се наоѓа Touareg R eHybrid и го комбинира неговиот 3.0-литарски V6 со електричен мотор за да испорача комбинирани 462 КС за 0-62 mph (0-100 km/h) за 5,1 секунди, додека помалку моќниот хибрид има 391 КС. Volkswagen допрва треба да го открие опсегот исклучуво на електрична енергија на двата модели со plug-in хибрид (PHEV), кои користат батерија од 14,1 kWh. Touareg R, исто така, доаѓа со мноштво други елементи од марката R, вклучувајќи нови сини шапи за сопирачките, синиот внатрешен пристап, 20-инчни алуминиумски тркала Braga, нови кожни седишта, панорамски подвижна покривка и 4-зонска автоматска контрола на климата.

VW сè уште не објави детали за цените на сите пазари, но познато е дека гамата ќе започне во Германија од 69.200 евра пред да се зголеми на 75.080 евра за Elegance, 79.660 евра за R-Line и 93.870 евра за R eHybrid верзијата.

Поврзани вести

Back to top button