VW покажа скици од новиот Passat

Volkswagen ги покажа првите скици на новата генерација на Passat, кој ќе биде достапен на американскиот пазар на почетокот од следната година

Премиерата на моделот е закажана за салонот во Детроит во јануари. Седанот има агресивен изглед, но останува лесно препознатлив. Дел од дизајнерските елементи се во стилот на новата Jetta и Arteon, но каросеријата е сосема нова. Заедничко со претходната генерација на моделот е само покривот. Така, Passat ќе се сретне со новиот корпоративен стил на брендот со решетка на ладилникот со хоризонтални ребра, повеќе експресивни светла и тесни задни светла.

Passat

Техничкиот модел ќе биде малку поинаков од сегашната генерација. VW Passat ја задржува својата PQ46 платформа и мотор 2.0 литарски турбополнач со 176 КС и 250 Nm. Поради неуспехот да се помине на MQB платформата, моделот нема да добие хибридна верзија. Volkswagen веќе се откажа од постоечкиот 3.6 литарски VR6 мотор и 283 КС.

Заштеда на пари за новата платформа се должи на падот на интересот за седаните, но Volkswagen верува дека оваа класа на автомобили сѐ уште има иднина. Новиот Passat ќе добие LED декорации, автоматски систем за сопирање, мултимедија со 8-инчен екран и адаптивна контрола на патувањето.

Поврзани вести

Back to top button