fbpx

Xiaomi ќе започне со производство на својот ЕВ следната година

Технолошкиот гигант забрзано чекори кон автомобилската сфера и веќе следната година ќе започне со производство на својот прв ЕВ

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi соопшти дека ќе започне со масовно производство на своето прво електрично возило во првата половина на 2024 година. Ко-основачот и главен извршен директор на Xiaomi, Леи Јун, го откри ова минатата недела додека зборуваше на годишниот парламентарен собир во Кина. Тој истакна дека компанијата инвестирала повеќе од 3 милијарди јуани (434,3 милиони долари) во својот ЕВ потфат во текот на 2022 година и додаде дека половина од своето време го поминува работејќи во ЕВ бизнисот на Xiaomi.

Производството на автомобили на Xiaomi напредуваше над очекувањата и неодамна успешно го заврши зимското тестирање“, додаде Леи додека зборуваше со делегатите на собирот, пишува South China Morning Post.

Xiaomi првпат ги објави плановите да се впушти во автомобилската сфера на почетокот на 2021 година, но сè уште официјално не го претстави својот прв електричен автомобил на светот. Меѓутоа, во јануари на интернет протекоа серија слики кои изгледаат дека го прикажуваат автомобилот во целост.

Возилото е наречено MS11 и има форма на седан со елегантен изглед со спортска силуета и многу интригантни детали за дизајнот. Фотографиите кои за жал се со ниска резолуција, исто така, открија дека MS11 го заниша LiDAR сензорот поставен на покривот и има рамни рачки на вратите, дополнително додавајќи ги мазните и течни површини кои доминираат во дизајнот.

Се разбира, новиот ЕВ на Xiaomi ќе треба да има многу повеќе од атрактивен дизајн за да достигне успех. Кинескиот пазар за електрични возила се чини дека од ден на ден станува поконкурентен и MS11 ќе треба да има импресивни спецификации и технологија за да се натпреварува со своите ривали. Сегашните извештаи сугерираат дека ќе користи батерии испорачани од CATL и BYD, додека електричните мотори ќе ги произведува самиот Xiaomi.

Поврзани вести

Back to top button