fbpx

Zeekr пристигнува во Европа, ќе лансира пет модели до 2025

Кинескиот производител има за цел да го освои европскиот и северноамериканскиот пазар, а за таа цел ќе лансира пет нови модели

Кинескиот производител на автомобили Zeekr, кој е во сопственост на Geely, произведува некои од најпривлечните електрични возила на пазарот и се подготвува за наскоро лансирање во Европа. Производителот веќе работи и на атрактивна нова електрична лимузина.

Додека неодамна зборуваше за најновите финансиски резултати на компанијата, извршниот директор на Zeekr, Ан Конгхуи, рече дека брендот ќе пристигне во Европа до крајот на 2023 година, пред да биде лансиран во САД во 2024 година. Со цел да ја зголеми својата привлечност на овие нови пазари компанијата подготви план според кој ќе лансира пет нови модели до 2025 година.

„Zeekr е добро воспоставен производ во Кина, но брзо ќе се шири на меѓународните пазари, што е нашата првична цел“, рече Ан.

Иако целосниот избор на нови модели се уште не е познат, Autocar известува дека еден нов модел ќе има форма на седан. Моментално со кодно име CS1E, што означува компактен седан од првата генерација на електрична енергија (Compact Sedan 1-generation Electric), се очекува да биде ривал на Tesla Model 3. Таквиот автомобил сигурно ќе стане една од најпопуларните понуди на Zeekr и со оглед на тоа колку е драматичен секој од сегашните три модели на марката, за очекување е подеднакво атрактивен дизајн.

Зеекр вели дека штом семејството на ЕВ ќе порасне на осум модели, ќе може да продава дури 650.000 возила годишно. Тоа се високи цели за производителот на автомобили кој продаде 71.941 возила минатата година, од кои сите беа неговиот 001 Shooting Brake. Неодамна ја откри својата намера да ја удвои продажбата оваа година благодарение на лансирањето на 009 MPV, како и на компактниот теренец X.

„До 2025 година ќе имаме осум модели за да постигнеме 650.000 примероци. Веруваме дека ова е остварливо“, додаде Ан.

Поврзани вести

Back to top button