fbpx

Zeekr сака да го донесе спектакуларниот 001 FR во Европа

Електричниот седан Zeekr 001 FR има четири електрични мотори кои во комбинација испорачуваат 1.265 КС и 1.280 Nm вртежен момент

Спектакуларниот Zeekr 001 FR би можел да се најде во продажба во Европа, иако кинескиот производител на автомобили сè уште не се обврзал на европско лансирање.

Zeekr ја претстави ултимативната верзија на 001 во септември. Тој се напојува со квартет електрични мотори кои во комбинација испорачуваат фасцинантни 1.265 КС и 1.280 Nm вртежен момент. Марката која е во сопственост на Geely вели дека перформансниот електричен седан може да забрза до 100 км/ч) за 2,07 секунди од „старт во движење“, но не објави попрецизни информации. Од друга страна, неговата максимална брзина е ограничена на 280 километри на час.

За време на неодамнешното интервју за Auto News Europe, шефот за производи и поврзување на Zeekr Europe, Алесандро Масимино, рече дека Zeekr моментално ги проценува трошоците за хомологација на 001 FR за европскиот пазар.

„Размислуваме дали да го увеземе 001 FR во Европа за да го направиме наш хало модел“, потврди тој. Масимино додаде дека Zeekr исто така размислува за можноста за додавање на батерии во Европа со ултра долг дострел од 140 kWh што ги нуди на кинеските патишта. Верзијата на 001 со најголем дострел може да помине 1.032 километри со полнење според кинескиот тест циклус.

Ограничен број

Деталите за цената на 001 FR не се објавени во Кина, но производителот на автомобили вели дека ќе чини повеќе од 1 милион јуани, што е еквивалент на над 130.000. Ако таа цена остане иста во Европа, ќе го направи 001 FR поскап од Tesla Model S Plaid, кој би бил негов главен ривал, кој е достапен од 109.900 евра во Германија. Ако автомобилот се продава во Европа, најверојатно ќе се извезува само во ограничен број бидејќи Zeekr планира да произведува само 99 примероци секој месец.

За енергетското напојување на четирите електрични мотори на 001 FR се задолжени пакет батерии CATL Qilin од 100 kWh со архитектура од 800 волти. Потребни се само 15 минути за полнење на батеријата од 10-80%.

Поврзани вести

Back to top button