fbpx

Женева 2018: Премиера за Mercedes-AMG GT

Спортската поделба на Mercedes-Benz, AMG, понуди фотки од последните тестови на целосно новото засилување во своето портфолио, четиривратниот AMG GT, што ќе го видиме во сериската верзија за прв пат за време на меѓународниот салон во Женева за неколку недели.

– Наскоро ќе се сретнеме со нов член на нашата AMG GT фамилија, вели Тобиас Морс, извршен директор на Mercedes-AMG. – Мојот тим и јас сме во завршна фаза пред претстојната светска премиера.

AMG GT

Иако фотографиите се со камуфлирани предпроизводствени верзии на Mercedes- AMG GT со четири врати, може да се каже дека сериската верзија на возилото задржала голем дел од дизајнот на концептната опција, која видовме на автомобилскиот форум во Женева минатата година.

AMG GT

Премиерниот Mercedes- AMG GT Concept беше опремен со хибриден погонски систем составен од V8 бензински мотор и весокоефективен електромотор, а вкупната максимална моќност е над 800 коњски сили. Како резултат на нејзината интеграција, концептот може да забрза од 0 до 100 km/h за помалку од 3 секунди.

Поврзани вести

Back to top button