fbpx

Женева 2018: Zenvo впрегна 1.193 „коњи” во нов суперавтомобил

Данската компанија Zenvo на својот штанд во Женева го претставува својот нов хиперкар под името TSR-S

Автомобилот претставува патничка верзија на тркачкиот TSR и е опремен со 5.8-литарски бензински мотор со два турбополначи и моќност од 1.193 коњски сили.

Моторот работи заедно во спрега со 7-брзински менувач со двојна спојка. До 100 km / h „ѕверката“ со две врати може да забрза за 2,8 и до 200 km/h за 6,8 секунди. Максималната брзина е 325 km/h. Должината на новиот модел е 4815 mm, а ширината е 2038 mm. Растојанието од земјата е 95 милиметри. Монококот TSR-S е изработен од челик и алуминиум. Во исто време, каросеријата на машината е направена од композитни материјали. па благодарение на ова, масата изнесува 1.495 килограми.

1 | TSR-S
2 | TSR-S
3 | TSR-S
    Zenvo TSR-S

    Автомобилот доби специјално антикрило Zenvo Centripetal Wing, кое има две оски. Автомобилот нема во стандардната опрема аудио систем, ниту навигација, климатизација, па дури и воздушни перничиња. Сите овие опции може да се добијат за дополнителни трошоци. Во кабината има посебни места за да се постави мало знаме на родната држава на сопственикот.

    Поврзани вести

    Back to top button