fbpx

Данскиот Zenvo со нов хипер модел

Данскиот производител на автомобили Zenvo најавува нова ѕверка

Јавното деби на автомобилот ќе се одржи на почетокот на следниот месец, на салонот за автомобили во Женева.

Овој нов supercar ќе стане наследник не само на првата хипер изведба на брендот – TS1 GT, туку исто така и на тркачката модификација TSR. Компанијата го искористи искуството стекнато за време на развојот на оваа машина за да создаде нов модел.

Zenvo

Во моментов нема детални информации за идното возило. Zenvo TS1 GT е опремен со 5.8-литарски V8 мотор со 1.163 КС и 1.139 Nm вртежен момент. Моторот се комбинира со менувач од седум степени и забрзува од 100 km/h за 2,8 секунди, со максимална брзина од 375 km/h.

Zenvo

Zenvo

Поврзани вести

Back to top button