fbpx

Zenvo TSR-GT е чудовиште со 1.379 КС

Zenvo Automotive го испраќа TSR со стил претставувајќи го новиот TSR-GT кој е најмоќниот автомобил досега на данската компанија

Данскиот Zenvo со стил ја испраќа својата серија суперавтомобили TS со најбрзиот досега модел на компанијата, TSR-GT.

Најбрзиот во овој случај не се однесува на неговата способност за да помине круг на тркачка патека, туку на неговата максимална брзина. Додека соголениот TSR-S го користи својот необичен заден спојлер на навалување за да генерира огромен стисок во свиоци за да го забрза на патеката, специјалитетот на полуксузниот GT оди многу брзо во права линија, што го прави своевиден еквивалент од Zenvo на McLaren Speedtail.

Zenvo TSR-GT

Додека TSR-S достигнува максимални 325 км/ч, GT достигнува 424 км/ч благодарение на повисокото финално возење. 5,8-литарскиот 5,8-литарскиот битурбо V8 има корист од надградениот влезен пленум и издувниот колектор, а може да работи и со гориво E85 богато со етанол, како и со обичен бензин.

Моќта е зголемена од 1.193 КС на 1.379 КС како резултат на тоа, но тоа е само дел од равенката на брзината. Инженерите на Zenvo, исто така, се фокусираа на намалување на отпорот, што значи дека активниот спојлер на TSR-R мораше да направи место за подолго фиксно крило, а тркалата сега носат аеродинамични капаци.

Поголем луксуз во кабината

За да се разбере ознаката „гранд турер“ на новиот автомобил, внатрешноста на GT е многу попрефинет простор од хардкор S со својот гол карбон и широката употреба на Алкантара. GT го заменува лажниот велур со вистинска кожа и додава патосници со кожни рабови што го намалуваат шумот.

Zenvo не откри колку чини GT, но одговорот во секој случај е некако дипломатски: компанијата гради само три модели и очигледно сите тие се однапред продадени на колекционери.

Иако Данска, земја со шокантно високи даноци за нови возила, не е позната како жариште на активности за суперавтомобили, Zenvo тивко произведува мал број егзотични машини од 2016 година. Но, компанијата, која вработи неколку луѓе од висок профил, ќе ги засили своите активности со лансирањето на целосно нов V12 хибриден суперавтомобил во 2023 година.

Поврзани вести

Back to top button