fbpx

Нов интересен мал електромобил за 7.500 долари од Кина

Новиот Zhidou D3 доаѓа во продажба овој месец со цена од 7.500 долари

Станува збор за нов двосед електромобил од субкомпактната класа со локална цена цена 50 000 јуани.

Димензиите на Zhidou D3 се 2.975 mm должина, 1.585 ширина и 1.590 височина, а меѓуоскиното растојание му е 1.865 mm. „Лилипутанецот“ е двоволуменско купе, каде остава впечаток широката маска, која дефинитивно има само декоративна функција. Во ентериерот доминира виртуелна табла за инструменти и два сензорни прикази на мултимедијалниот состав.

https://www.youtube.com/watch?v=s-i3GiMrFRM

Пакетот опрема за автомобил вклучува електрика на стакла и ретровизори, клима уред, две безбедносни воздушни перничиња и задна паркинг камера. Електричниот мотор има моќност од 41 КС и му овозможи на Zhidou D3 да развие максимална брзина од 100 km / h. Zhidou D3 е опремен со литиум-јонски акумулатор со капацитет од 17,5 kWh, а автономијата му со едно полнење на батеријата достигнува околу 170 километри.

1 | Zhidou D3
2 | Zhidou D3

Поврзани вести

Back to top button