fbpx

Astra е првиот модел на Opel со новата ознака GSe

GSe подбрендот на Opel ги доби првите носители на оваа ознака во тандемот хечбек и караван на Astra кои пристигнуваат со хибриден погон

Кратко по објавувањето на својот нов подбренд наречен GSe (Grand Sport Electric) за своите спортски модели, Opel ја претстави Astra GSe која ќе биде достапна и во хечбек и во Sports Tourer (караван) варијанта. Најспортската опрема на шестата генерација на Astra досега е опремена со plug-in-хибриден погон и има поставеност на шасијата специфична за GSe и суптилни промени во стилот.

Стилски, најголемо внимание кај Astra GSe привлекуваат 18-инчните тркала од лесна легура инспирирани од концептот Manta GSe. Друга промена се црно обоените перки кои визуелно ги поврзуваат доводите на браникот и секако значките GSe. Во внатрешноста се наоѓаат пар спортски седишта со ознака GSe со AGR сертифицирани тапацирани со Алкантара и стандарден дигитален кокпит Pure Panel со двојни 10-инчни екрани.

Astra GSe е опремена со plug-in хибриден погонски систем кој произведува комбинирани 225 КС и 360 Nm вртежен момент. PureTech бензинскиот 1,6-литарски турбо мотор произведува 180 КС, со еден електричен мотор кој придонесува со уште 110 КС и осумстепен автоматски менувач што ја испраќа моќноста до предната оска. Слично поставување веќе беше поставено на Astra, но со помала системска моќност.

Динамика и удобност

Подеднакво важно е да се спомене дека GSe добива поспортско поставување на шасијата, што е врв на новата подмарка, постигнувајќи рамнотежа помеѓу удобноста и динамиката на возење. И хечбекот и Sports Tourer се спуштени за 10 милиметри во споредба со другите варијанти, опремени со уникатни пружини и амортизери Koni FSD исполнети со масло. Тие исто така добиваат рекалибрирано управување и различни поставки за ESP.

Opel Astra GSe

Opel не ги објави бројките за перформансите за Astra GSe и Astra Sports Tourer GSe, но истакнаа дека забрзувањето и максималната брзина „ќе одговараат на најдоброто во нивните класи“. Во исто време, компанијата сугерира дека компактниот модел ќе испорача „супериорна стабилност во свиоците, при сопирање и при возење со голема брзина на автопат“ во споредба со непосредните ривали.

Opel не ги објави цените за Astra GЅe и Astra Sports Tourer GSe, но се очекува тие да бидат најскапите понуди во гамата на Astra. Производителот на автомобили вети дека ќе стане исклучиво електричен бренд до 2028 година, што значи дека идните модели на GSe најверојатно ќе бидат целосно електрични.

Поврзани вести

Back to top button