fbpx

Audi го освежи Q2 со нови технолошки унапредувања

Новиот Audi Q2 стандардно доаѓа со 12,3-инчен дигитален инструмент кластер и поголем 8,8-инчен инфозабавен систем

Audi одлучи да го ажурира својот кросовер Q2 кој претставува влезна понуда во гамата на германската компанија кога станува збор за кросоверите.

Како дел од преуредувањето, Q2 добива „сеопфатна технолошка надградба“ што има за цел да направи кросоверот да се чувствува помодерен. Тоа е добредојден развој и развој во кој моделот ќе биде опремен со 12,3-инчен дигитален табла со инструменти, како и 8,8-инчен инфозабавен систем.

Ова се големи надградби бидејќи кросоверот претходно беше опремен со аналогни инструменти и 7-инчен дисплеј. Поголемиот 8,3-инчен инфозабавен систем беше опционален, така што доаѓањето на стандарден 8,8-инчен дисплеј е значително подобрување.

Audi Q2

Audi додаде дека дигиталната инструмент табла има светол, Full HD дисплеј кој нуди широк опсег на прилагодување. Инфозабавниот систем, од друга страна, е „многу одговорен“ и има технологија за препознавање говор, како и поврзани функции како далечинско отклучување на вратите. Исто така, вреди да се спомене дека ротациониот контролер на инфозабавниот систем е исфрлен и заменет со нов простор за складирање.

Дополнителните промени се ограничени, но Audi рече дека кросоверот има нов волан и дополнителни стандардни безбедносни карактеристики. Последните вклучуваат предупредување за напуштање лента, помош за паркирање одзади и технологија за препознавање сообраќајни знаци.

Ажурираниот Audi Q2 ќе биде лансиран во првата половина на 2024 година, а цената во Германија започнува од 28.600 евра. Ќе биде достапен асортиман на мотори, вклучувајќи 1,0-литарски трицилиндричен со 116 КС, 1,5-литарски четирицилиндричен со 150 КС и 2,0-литарски TDI со 150 КС.

 

Поврзани вести

Back to top button