fbpx

Toyota со кросовер од 600 „коњи“ на SEMA

За SEMA тјунинг шоуто во Лас Вегас, DG-Spec заедно со Toyota ќе претстави верзија на својот C-HR кросовер со R-Tuned ознака со 600 КС

На четирикилометарската патека Willow Springs International Raceway, во Калифорнија, новата модификација се покажа побрза од McLaren 650S Spyder, Porsche 911 GT3 RS и Nissan GT-R Nismo. Наместо стандардниот дволитарскиот мотор користен е 2,4-литарски агрегат со ковани клипови и носачи на истите, вшмукувачки вентили од инокс, издувни од Inconel и од ист материјал тркачки пружини. Моторот е опремен со турбо компресор Garrett со работен притисок од 1,6 бари. Трансмисијата е механизам со пет брзини.

Кросовер-модификација C-HR R-Tuned има подесувачки суспензија, прилагодливи стабилизатори за напречна отпорност, само-заклучувачки диференцијал, сопирачки Brembo со тркачки апарати, аеродинамичен пакет и хауба од карбон. Аеродинамичните компоненти на надворешниот комплет генерираат до 136 килограми сила на компресија. Товарот на сопирање може да достигне до 1.2g, додека страничната брзина на свиоци е до 1.7g.

Стандардната кросовер C-HR Toyota беше претставен во 2016 година на Саклонот за автомобили во Женева. Моделот користи модуларна платформа TNGA и има хибридна моќност од 122 КС од 1.8-литарски бензински агрегат во комбинација со електромотор. Автомобилот е достапен и со 1,2-литарски мотор турбо и 115 КС, како и 2.0 – атмосферски со моќност од 150 КС.

Поврзани вести

Back to top button