fbpx

Citroën не се откажа целосно од C4

Во 2017 година Citroën го обнови C4 Cactus, откажувајќи се од своето стандардно C4 хечбек остварување

CitroënГлавната причина за тоа беше кинескиот пазар, каде што интересот за кросоверите значително се зголеми, а спротивно за хечбек моделите опадна. Така, C4 Cactus остана единствен претставник на францускиот бренд во сегментот C од моделите со пет врати. Сепак, излегува дека Citroën не се откажал целосно од стандардниот C4 и по пауза од 2-3 години ќе го врати назад во својата гама.

 

CitroënПретседателот на Citroën, Линда Џексон, рече дека C4 Cactus crossover ќе биде автомобил со кој брендот ќе им конкурира на Volkswagen Golf, Ford Focus и Opel Astra, но ова е само привремено решение. Toa ќе исчезне во моментот кога Citroën ќе е подготвен со сосема нов модел.

-Сегментот на компактните е еден од најважните за компанијата. Факт е дека ние застанавме на C4 кон крајот на 2017 година за да му дадеме предност на Citroën C4 Cactus, кој сепак ќе ја има улогата на преодна фаза кон нешто сосема ново. Ние работиме напорно на нов модел во оваа класа и ќе биде подготвен на почетокот на следната деценија, објасни Џексон.

Поврзани вести

Back to top button