fbpx

Детроит 2018: Honda покажа конкурент на хибридниот Prius

Honda конечно го обелодени својот компактен седан Insight со хибриден погон на салонот во Детроит

Моделот ќе излезе на пазарот во САД уште ова лето. И покрај тоа што Honda Insight доби за оваа прилика додаток во името Protype, сепак тоа е 90% сериски примерок. Новата генерација на хибридот е изградена врз основа на моделот Civic, а и архитектурата на кабината целосно потсетува на донаторската машина. Само линијата на покривот е закосена поради аеродинамиката.

1 | Insight
2 | Insight

    Honda Insight доби индивидуален распоред на предниот и задниот дел на каросеријата со сопствена оптимална оптика и пластични браници.

    Во ентериерот централно место зазема 8-инчен екран чуствителен на допир за медиумскиот комплекс со Apple CarPay и Android Auto, како и Wi-Fi. Новиот Honda Insight ќе биде опремен со хибриден погон од третата генерација, кој вклучува 1.5-литарски бензински четирицилиндерски агрегат, електромотор и литиум-јонска батерија. Параметри за моќноста засега не се откриваат, но од Honda ветуваат ниска потрошувачка на гориво, помалку од 4,5 литри на 100 километри.

    Поврзани вести

    Back to top button