fbpx

DS го претстави темелно освежениот 7 Crossback

DS го покажа освежениот DS 7 Crossback, кој добива модерни стилски карактеристики, повеќе технологија и нова варијанта развиена од DS Performance со помоќен plug-in хибриден погон.

Освежениот DS 7 Crossback останува инстантно препознатлив, задржувајќи го статусот на најпремиум меѓу SUV роднините од Stellantis. Најзабележителна промена во однос на неговиот претходник се новите LED дневните светла наречени „DS Light Veil“ кои заземаат повеќе простор на предниот браник слично како кај DS 4.

Предниот дел, исто така, ги добива новите Matrix LED фарови со технологија DS Pixel LED Vision 3.0, но ги губат ротирачките елементи. Конечно, ревидираната решетка стана поголема со поаголна форма и нова мрежна шема, додека светлата за магла и страничните доводи на браниците ги нема.

Профилот изгледа идентично со исклучок на новите алуминиумски тркала кои се движат од 18 до 21 инчи во зависност од нивото на опременост. Преместувајќи се на задната страна, задната врата е редизајнирана со повеќе издолжени LED задни светла кои го задржуваат препознатливиот модел во облик на Х, дополнителна динамична линија над држачот на регистарската табличка и нова буква DS Automobiles на декоративната лента. Задниот браник го задржува елементот во стилот на дифузерот со вештачки издувни цевки завршени во хром.

Што се однесува до погонските единици, DS 7 Crossback останува достапен со Puretech бензинец, BlueHDi дизел и E-Tense PHEV вкусови, иако бензинот само за ICE е исклучиво достапен надвор од Европа поради построгите регулативи за емисија на штетни гасови.

Помоќен PHEV со 360 КС

Големата вест е додавањето на DS 7 E-Tense 4×4 360 варијантата развиена од DS Performance. Системот се состои од 1,6-литарски бензински мотор со турбополнач кој произведува 200 КС, напред поставен електричен мотор кој произведува 110 КС и електричен мотор монтиран назад со 112 КС. Заедно, тие испорачуваат комбинирани 360 КС кои се пренесуваат на сите четири тркала преку осумстепен автоматски менувач и овозможуваат спринтот од 0-100 километри на час да се достигне за 5,6 секунди.

Најмоќниот модел визуелно се одликува со комплет ексклузивни тркала од 21 инчи, значки DS Performance и сјајно црни надворешни акценти. Покрај помоќната погонска единица, има и бројни измени на шасијата за подобрено управување. Суспензијата е спуштена за 15 мм, патеките се пошироки за 24 мм напред и за 10 мм назад, додека сопирачките се поголеми со димензии од 380 мм во дијаметар.

Покрај водечкиот DS 7 E-Tense 4×4 360, гамата DS 7 Crossback ги задржува познатите plug-in хибридни верзии со 225 КС со погон на предните тркала и со 300 КС со погон на сите тркала. Сите plug-in хибридни модели имаат корист од новата батерија од 14,2 kWh што овозможува досег до 65 километри во ЕВ режим при комбинирано возење или до 81 км во урбано возење. Батеријата може целосно да се наполни за два часа со помош на полнач од 7,4 kW.

Неелектрифицираните опции вклучуваат 1.5 BlueHDi дизел со 130 КС, бензинец 1.2 Puretech со истата моќност или бензинец 1.6 Puretech со 215 КС или 225 КС.

Повеќе технологија внатре

Внатре, моделот добива нова информативна забава DS Iris со ревидирана графика, 12-инчен централен екран на допир и нова 12-инчна дигитална група инструменти. DS 7 е опремен и со системот DS Active Scan Suspension, со камера која го скенира патот напред за несовршености и самостојно ја прилагодува амортизацијата на секое тркало.

Безбедносно, теренецот добива DS Drive Assist кој нуди автономно возење на Ниво 2. Пакетот вклучува систем за следење на вниманието на возачот DS, кој користи две камери за следење на движењето на лицето и очните капаци на возачот и DS Night Vision што го прикажува доводот од инфрацрвената камера на групата инструменти.

DS е еден од премиум брендовите на Stellantis, па нуди многу персонализација и висококвалитетни опции за тапацир во кабината. Во зависност од варијантата, DS 7 Crossback може да се добие со Nappa кожа, Claudia кожа или Alcantara тапацир, бисерни шевови и многу повеќе.

DS 7 Crossback ќе биде достапен за нарачка почнувајќи од 11 јули во Франција, а првите примероци се очекува да стигнат до DS Stores во септември. Теренецот ќе се произведува во Мулхаус, Франција и во Шенжен, Кина за локалниот пазар.

Поврзани вести

Back to top button