fbpx

Ducati Monster Senna e специјален модел во чест на тркачката легенда

Специјалното издание Monster Senna му оддава почит на легендарниот бразилски возач и има боја инспирирана од неговата кацига

Аиртон Сена го напушти овој свет пред триесет години, но легендата за него, како и сето она што му го даде на мотоспортот не само што не замира, туку и продолжува да расте. Така, Ducati му го посвети својот најнов специјален модел, односно специјалното издание на Monster Senna со што му оддава почит на легендарниот F1 возач.

Дизајниран да привлече внимание, мотоциклот има шарена боја која е инспирирана од кацигата на Сена. Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има привлечна мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Надградбите не завршуваат тука бидејќи овој Ducati Monster Senna е опремен со пригушувачи од карбон, потпирачи за нозе од алуминиум и специјални алуминиумски тркала. Ним им се придружува сино седиште, уникатна плакета и приспособена анимација за стартување за екранот од 4,3 инчи.

Мотоциклот исто така е опремен со литиум-јонска батерија и штитници од карбон. Овие надградби веројатно објаснуваат зошто верзијата Senna тежи 4,5 килограми помалку од стандардниот модел.

Ducati Monster Senna

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta кој произведува 111 КС. Купувачите ќе најдат и целосно прилагодлива суспензија Öhlins и систем за сопирање Brembo со жолти сопирачки.

Производството е ограничено на 341 примерок и тој број му оддава почит на 3-те светски титули на Сена и 41 освоено прво место во кариерата. Цената започнува од 23.000 евра, а купувачите ќе добијат сертификат за автентичност, како и церада за мотоциклот.

Ducati Monster Senna

Ducati и Сена имаат долга историја заедно бидејќи Клаудио Кастиљони, кој тогаш беше сопственик на компанијата, му подари на тркачкиот возач 851 SP во 1990 година. Аиртон исто така беше еден од првите сопственици на Monster 900 и го искористи за да пристигне на галата за Големата награда на Монако во 1993 година.

Двете страни ја издигнаа својата врска уште повеќе кога ги здружија силите за Ducati 916 Senna кој беше претставен неколку месеци пред неговата смрт.

Поврзани вести

Back to top button