fbpx

FIA го прифати барањето на Andretti и Cadillac за влез во F1

Andretti Cadillac е единствениот тим кој го задоволил процесот на проверка на FIA, a сега се чека конечната одлука на F1

Амбициите на Мајкл Андрети да го создаде 11-тиот тркачки тим во Formula 1 се чекор поблиску до реалностa. Меѓународната автомобилистичка федерација (FIA) откри дека неговиот тим ги задоволува сите неопходни критериуми за да се приклучи на спортот. Сега F1 мора да одлучи дали сака друг тим.

„Го цениме ригорозниот, транспарентен и целосен процес на евалуација на FIA и сме неверојатно возбудени што ни се дава можност да се натпреваруваме во таков историски и престижен шампионат“, се вели во соопштението на Andretti Global. „Силно чувствуваме дека длабоките тркачки компетенции на Andretti Cadillac и технолошкиот напредок што произлегува од трките ќе им користат на нашите клиенти, истовремено зголемувајќи го ентузијазмот за F1, на глобално ниво.

Во меѓувреме, F1 едноставно рече дека го забележала заклучокот на FIA и дека сега ќе спроведе сопствена проценка на апликацијата на Andretti Global, според Associated Press. Тркачкиот тим планира да биде партнер со Cadillac, кој се надева дека ќе го стави својот бренд на моторите.

Мајкл Андрети и неговиот татко Марио имаат искуство во тркање во Formula 1 и се меѓу најуспешните тркачи во Америка. Тие се рангирани на третото и четвртото место на листата на победи на IndyCar на сите времиња.

Се чека одлуката на Formula 1

Мајкл Андрети веќе некое време се обидува да внесе тркачки тим во Formula 1, а во 2021 година се обиде да купи постоечки тим, на ист начин на кој Audi ќе влезе во спортот во 2026 година. Andretti беше една од петте организации кои аплицираа за свој тим на FIA процесот на аплицирање, кој го започна нејзиниот нов претседател, Мохамед Бен Сулејем. Andretti Global е единствениот тим чија апликација беше успешна.

Сепак, тоа не му гарантира место во шампионатот. Понудата сега мора да биде испитана од Formula 1, чии постоечки тимови не сакаат да дозволат друг тим да се приклучи. Многумина се отпорни на некој друг субјект да влезе во спортот и да ја намали сумата на пари што ја заработуваат, особено сега кога популарноста и вредноста на спортот драстично се зголемија.

Поврзани вести

Back to top button