fbpx

Fiat претстави пет ретро концепти кои ќе влезат во производство

Fiat претстави пет интригантни концептни автомобили кои ќе се претворат во производствени верзии во наредните години и ќе бидат базирани на истата глобална платформа.

Новата постава на италијанскиот производител на автомобили беше најавена во видео во кое се појавува извршниот директор на Fiat и глобален директор на Stellantis, Оливие Франсоа, претставени од Гиневра, Италија. Првиот модел од оваа линија ќе биде претставен во сериско издание во јули оваа година, а потоа ново возило ќе се лансира на секоја година до 2027 година.

Првиот од претставените нови концепти е градски автомобил малку поголем од сегашната Panda и има дизајн инспириран од зградата Lingotto на Fiat во Торино со овална патека за тестирање на покривот. Како таков, градскиот автомобил има многу овални форми во неговиот дизајн, особено во кабината со контролна табла во форма на овал, дисплеи и потпирачи за глава. Многу рециклирани материјали, вклучувајќи пластика и бамбус, исто така се наоѓаат насекаде. Од Fiat велат дека овој модел ќе се нуди со мноштво различни погонски единици, вклучително и електричен погон и мотори со внатрешно согорување.

Следен е концептот за пикап. Fiat Strada е најпродаваното возило во Бразил и брендот верува дека може да го повтори овој успех на глобално ниво. Како и градскиот автомобил, пикапот има ретро, коцкеста форма и се вели дека комбинира забава и функционалност.

Различни варијанти

Претставен е и голем фастбек со дизајн многу сличен на концептот на пикап. Тој е означен како „наследник“ на Fiat Fastback и Fiat Tipo и може да се покаже особено популарен во Латинска Америка, Блискиот Исток, Африка и Европа. Нему му се придружи малку изменета SUV верзија, како и дериват на кампер позициониран како „возило за сè“ со цврсти стилски елементи, зголемена висина на возење и гуми за теренски терен.

„FIAT е глобален бренд со 1,3 милиони продадени автомобили минатата година и солидно лидерство во многу делови од светот“, рече Франсоа во изјавата. „Ние сме во глобална игра и нашиот следен чекор ќе биде да преминеме од локални производи кон глобална понуда што може да им користи на сите наши клиенти насекаде во светот. Возбудени сме да го споделиме овој поглед во нашата иднина; Всушност, многу блиска иднина, бидејќи првиот автомобил ќе биде претставен за 4 месеци за време на прославата на 125-годишнината на марката. Тој автомобил потоа ќе биде следен од 1 нов модел секоја година“.

Поврзани вести

Back to top button