Франкфурт 2019: Нов кинески суперхибрид од Hongqi

Hongqi, подружница на кинескиот концерн FAW, на саемот во Франкфурт се претстави со прототип на нов хибриден суперавтомобил

Производителот тврди дека S9 забрзува од 0 до 100 km/h за 1,9 секунди – скоро 0,6 секунди побрзо од Bugatti Chiron, а неговата најголема брзина надминува 400 km/h. Супер автомобилот Hongqi S9 е направен од јаглеродни влакна, а хибридниот систем е поставен централно, кој се базира на бензински 4.0 литарски V8 турбо мотор. Карактеристиките на системот и конфигурацијата на моторите не беа откриени, се знае само неговата вкупна моќност – над 1400 коњски сили.

1. Hongqi S9 | Hongqi S9
2. Hongqi S9 | Hongqi S9
3. Hongqi S9 | Hongqi S9

  Преведено од кинески, Hongqi значи „црвено знаме“, а името на брендот најде место во дизајнирањето на прототипот. Има црвена линија која се протега по целиот автомобил, а фаровите се во форма на пени. Брендот Hongqi е кинески еквивалент на рускиот бренд Aurus. Оваа компанија прави владини автомобили од 1958 година. Денес, генералниот секретар на Комунистичката партија на Народна Република Кина се вози во лимузина HQQ HQE. Групата FAW потенцира дека прототипот Hongqi S9 има можност за масовно производство, но сè уште не е јасно кога ќе се појави на патот.

  Во 2019 година, брендот Hongqi е во пораст: за девет месеци, опсегот на модели е проширен со три нови кросовери – HS5, HS7 и E-HS3, но досега се продаваат само на домашен терен. Влезот во Европа веќе е подготвен, иако дилерската мрежа на Стариот континент сè уште не е развиена.

  Клучни зборови

  Поврзани вести

  Back to top button
  Close