fbpx

Honda Civic – 44 години и 10 генерации

Ентузијастите од Donut Media подготвија видео во кое е прикажана еволуцијата на хечбек Honda Civic

Ентузијастите од Donut Media подготвија видео во кое е прикажана еволуцијата на хечбек Honda Civic од моментот на неговото појавување во со првото поколение во 1973-та година до последната верзија Type R на автомобилот од неговото десеттата по ред генерација.

Претставен во 1972 година, како модел за следната, Honda Civic од првата генерација имаше мотор со моќност од 50 КС, но можеше да се пофали со такви опции, како клима, дрвени апликации на салонот и анатомски седишта. Денес топ-варијантата Civic во верзијата Type R има 2.0-литарски турбодвигател со моќност од 305 КС, просторен ентериер, агресивен аеродинамичен кит и повеќе опции.

1 | Honda Civic
2 | Honda Civic
3 | Honda Civic
4 | Honda Civic
5 | Honda Civic

    Поврзани вести

    Back to top button