fbpx

Hyundai FCEV во сериско производство без никакви промени

Водородниот кросовер Hyundai FCEV, прикажан ова лето во Сеул како прототип, ќе биде претставен во сериска верзија на изложбата за електроника CES во Лас Вегас, на почетокот на јануари

Од понудените фотографии од компанијата може да се види дека Корејците ништо не смениле во изгледот на машината. Дури и дизајнот на тркалата со гуми со низок отпор на тркалање е зачуван. Новата машина ќе биде втор модел на брендот на горивните ќелии по ix35.. Готовиот сериски модел се разликува од прототипот само по бојата, а дури исти се и отворите на дното на каросеријата. Претходно Корејците најавија дека водородот во трите резервоарот ќе придонесе за километража од 580 километри и дека моќноста на агрегат е 163 КС. Можно е сериските перформанси да ги прилагодат овие показатели.

Hyundai FCEV


Hyundai FCEV

Новиот, засега безимен кросовер треба да излезе на пазарот истовремено со целосно електричниот варијанта на кросоверот Kona. До крајот на деценијата, брендот Hyundai веќе вети дека ќе објави вкупно 14 нови “зелени” модели. Патем Hyundai влегува во светскиот водороден совет, кој пред неколку дена објави позитивна долгорочна прогноза за водородни автомобили.

Поврзани вести

Back to top button