fbpx

Hyundai ја прикажа силуетата на новиот Ioniq 6 со тизер цртеж

Во март 2020 година Hyundai го прикажа концептот Prophecy, а сега се подготвува за лансирање на сериската варијанта наречена Ioniq 6

Hyundai продолжува со тизер кампањата за претстојниот електричен седан Ioniq 6 преку објавување на концептна скица на автомобилот. Јужнокорејскиот производител на автомобили не го крие фактот дека Ioniq 6 ќе изгледа многу слично со Prophecy Concept кој беше претставен во март 2020 година. Објавената скица потврдува дека тоа навистина ќе биде случај бидејќи профилот на Ioniq 6 изгледа практично идентичен со концептот.

Hyundai Ioniq 6

Клучните елементи на дизајнот на електричното возило кои можат да се забележат од овој тизер ја вклучуваат заоблената силуета на автомобилот и неговите големи тркала. Можеме да видиме и дека има голем заден спојлер, сличен на спојлерот на Prophecy Concept. Задното надвиснување на серискиот автомобил исто така изгледа во голема мера идентичен со концептот.

Други клучни детали за дизајнот на екстериерот на Ioniq 6 ќе бидат сличните предни и задни светла во стил на пиксели како Ioniq 5 и новата Staria.

Hyundai допрва треба да ја прикаже внатрешноста на автомобилот, но минатата година, беше уловен прототип во Кореја, давајќи ни увид што да очекуваме од кабината. Тој прототип беше опремен со дигитални камери наместо традиционалните крилни ретровизори, а исто така имаше и пловечка централна конзола која може да се лизга наназад и нанапред како кај Ioniq 5, заедно со голем инфозабавен систем сличен на другите модели на Hyundai.

Во основата на Ioniq 6 ќе биде истата E-GMP платформа како Ioniq 5, Kia EV6 и Genesis GV60. Hyundai претходно соопшти дека ќе има батерии од 73 kWh и ќе се нуди со две различни погонски единици. Првиот од нив ќе се состои од еден електромотор со 215 КС, додека вториот модел ќе има двомоторен систем со комбинирани 308 КС. Се смета дека Hyundai цели на опсег поголем од 482 km кај новиот Ioniq 6.

Поврзани вести

Back to top button