fbpx

И Mazda го продаде својот посед во Русија за 1 евро

Јапонскиот производител Mazda е последниот во низата кој се повлекува од производството во Русија продавајќи го својот имот за 1 евро

Автомобилскиот егзодус продолжува во Русија бидејќи Mazda е последното име во долгата низа производители на автомобили што го прекина производството. Скриено во соопштението за печатот за најновите финансиски резултати е веста за одлуката на јапонскиот производител да го продаде својот удел во заедничкото вложување 50:50 што го имаше со локалниот производител на автомобили Sollers. Оваа компанија ја купува другата половина од компанијата МСМР за сума од 1 евро.

Сепак, станува збор за „привремено збогум“, бидејќи договорот предвидува дека Mazda има можност во секое време да го откупи својот удел од 50 проценти во следните три години за истиот износ од 1 €. Слични одлуки беа донесени претходно оваа година од страна на Renault и Nissan бидејќи и двете компании ги продадоа своите акции во соодветните заеднички вложувања за практично ништо, но ја оставија вратата отворена за евентуално враќање еден ден.

Во финансискиот извештај, Mazda вели дека ќе забележи загуба од околу 12 милијарди ¥, што изнесува приближно 83 милиони евра. Одлуката е донесена „поради ситуацијата во Украина што настана во февруари 2022 година“. Јапонскиот производител на автомобили престана да испорачува делови на MSMR уште во март пред целосно да ги заврши операциите еден месец подоцна. Се водеа дискусии меѓу двете страни, но Mazda „не гледа пат за рестартирање на бизнисот“.

Официјално позната како Mazda Sollers Manufacturing Rus, компанијата работеше со фабрика во Владивосток од октомври 2012 година со годишен производствен капацитет од 50.000 единици. Производите ги вклучуваа теренците CX-30, CX-5 и CX-9 заедно со седанот 6. Минатата година, Mazda освои 1,8 отсто од рускиот пазар на автомобили.

Одлуката на Mazda да го продаде својот удел во заедничкото вложување MSMR не значи крај на фабриката во Владивосток, бидејќи портпаролот на Солерс изјави за Ројтерс дека операциите ќе бидат обновени во 2023 година со „нова линија на модели“.

Поврзани вести

Back to top button