fbpx

Новиот Infiniti QX50 ќе добие револуционерен бензински мотор

Infiniti ќе го претстави својот нов QX50 кросовер за време на автосаемот во Лос Анџелес

Автомобилот ќе биде за моделската 2019 година и ќе го добие најиновативниот бензински мотор на јапонскиот производител.

Новата генерација на кросоверот QX50 ќе биде опремена со мотор со внатрешно согорување со специјална технологија, патентиран од Infiniti. Моторот ќе биде 2.0-литарски и ќе развие 268 КС и 390 Nm. Единицата има добиено посебен систем (VCR), кој користи промена во степенот на компресија.

QX50

Благодарение на тоа, моторот не само што е многу динамичен, но исто така нуди ниска потрошувачка на гориво. Тоа го тврдат експертите, кои веќе можеа да го тестираат QX50 со новиот мотор. Самиот VCR систем е развој на матичната компанија Nissan и претставува сложена комбинација на механички врски кои работат со наизменична струја. Моторот располага со турбополнач, како и со директен систем за вбризгување на гориво.

Поврзани вести

Back to top button