fbpx

Kia подготвена со спортското Rio

Компанијата Kia откри детали за спортската верзија на хечбекот Rio, наменет за европскиот пазар

Автомобилот ќе биде прикажан на салонот во Женева, во март. Од стандардниот модел, Rio GT-Line се одликува по 17-инчни фелни, сјајна црна решетка на ладилникот, диодни светла против магла, елементи од каросеријата и двојните цевки на издувниот систем.

Kia Rio

Rio

Спортската верзија е опремена уште со адаптивни светла, мултимедијален систем со екран на допир со Apple CarPlay и Android Auto, задна камера, загревање на седиштата и управувачот, како и со систем за спречување на судир со функција за препознавање на пешаците.

Rio

На пазарот Kia Rio GT-Line излегува со 1.0-литарски турбомотор со моќност од 120 КС и 173 Nm вртежен момент, кој работи со 6-брзински мануелен менувач. Во подоцнежна фаза ќе се нудат и атмосферски мотори со зафатнина од 1.25 и 1.4 литри, како и 7-степен роботизиран менувач со две спојки.

Поврзани вести

Back to top button