fbpx

Lotus го претстави електричниот GT Emeya

Lotus го претстави Emeya, целосно електричен GT кој ќе започне да се произведува следната година и ќе располага со одлични перформанси

Lotus го претстави целосно новиот Emeya, кој е целосно електричен GT со четири врати. Моделот кој треба да започне да се произведува следната година, ги следи стапките на Eletre и ќе биде првиот седан на компанијата по Carlton.

Lotus ги чува сите детали под тајност, но рече дека моделот има систем со погон на сите тркала со двоен мотор кој развива до 918 КС и 985 Nm вртежен момент. Од компанијата додадоа дека ова треба да му овозможи на автомобилот да забрза од 0-100 км/ч за 2,78 секунди, пред да достигне максимална брзина од 256 км/ч.

Lotus Emeya

Моќта ја обезбедува пакет батерии од 102 kWh, што е значително помал од оној што се користи во кросоверот Eletre. Сепак, автомобилот ќе има „можности за полнење кои се водечки на пазарот“ бидејќи може да добие 150 километри опсег за само пет минути со помош на брз полнач од 350 kW DC. Ако не брзате, можете да добиете 80% полна батерија за 18 минути.

Eletre во форма на седан

Кога станува збор за стајлингот нема никакви изненадувања бидејќи моделот усвојува препознатлив и аголен дизајн кој го имитира Eletre. Од Lotus не кажаа многу, но автомобилот има тенки светлосни единици и испакната хауба. Ним им се придружува активна решетка со затворање, активен дифузер и активен заден спојлер.

Движејќи се надолу по страните, можеме да видиме рачки на вратите и држачи за фотоапарати монтирани на рамна површина. Дизајнерите, исто така, му дадоа на автомобилот контрастни црни А-столбови, кои се влеваат во соодветниот покрив. Меѓу другите карактеристики се вентилираниот заден дел и тенка светлосна лента.

Екслузивна и минималистичка кабина

Lotus откри само неколку фотографии од кабината, но можеме да се забележи минималистичкиот ентериер со четири индивидуални седишта. На некои од претходните шпионски фотографии беше прикажана и целосна задна клупа, така што клиентите најверојатно ќе имаат опција да бираат помеѓу двете.

Lotus Emeya

Без разлика, моделот има волан со рамно дно и мала дигитална инструмент табла. Ним им се придружува пловечки инфозабавен систем, кој изгледа како на Tesla. Компанијата не навлезе во детали, но најверојатно ги има истите димензии од 15,1 инчи како кај кросоверот Eletre.

Заокружувањето на главните точки се облогите од карбон и елегантна разводна опрема. Lotus, исто така, рече дека моделот има тапацир од кожа од Алкантара и Nappa, како и пренаменети ткаенини од модната индустрија како знак на одржливост.

Lotus ќе објави дополнителни детали во четвртиот квартал од годинава, но она што исто така е познато во моментов е дека моделот има аудио систем KEF, како и електронски контролирана воздушна суспензија. Вториот автоматски се прилагодува врз основа на сензори кои „го чувствуваат патот 1.000 пати во секунда“.

Поврзани вести

Back to top button