fbpx

Mercedes ги освежи GLB и GLA со поспортски изглед и благ хибриден погон

Mercedes-Benz ги откри освежените кросовери GLA и GLB за 2024 година, а двата модели добиваат голем број исти ажурирања

По лансирањето на фејслифтираните A-Класа и CLA во претходните месеци, Mercedes дебитира со ажурираните GLA и GLB кои добиваат слични ажурирања. Поконкретно, компактните SUV модели добиваат свежи стилски допири, дополнителна опрема и благо хибридно засилување за нивните бензински погонски единици.

Најзабележителна промена е редизајнираниот преден браник со поспортски отвори и малку поинаква решетка. Ова е комбинирано со двојни „моќни куполи“ на хаубата, карактеристика што претходно беше ограничена на варијантите AMG.

Mercedes GLA GLB

Погледот одблиску ја открива ревидираната LED графика на предните и задните светла. Mercedes ја споменува и новата надворешна нијанса Spectral Blue и четири нови дизајни на алуминиумски тркала кои се движат од 17 инчи до 20 инчи во дијаметар. Компанијата покажа фотографии само од AMG Line и AMG варијантите на моделите, така што не засега не е познат обемот на ажурирањата во пониските верзии.

Повеќе опрема

Внатре, почетните модели имаат 7-инчен дигитален инструмент кластер и 10,25-инчен централен екран на допир, при што двојните дисплеи од 10,25 инчи се резервирани за повисоки нивоа на опременост. Најновата верзија на инфозабавата MBUX носи безжично поврзување со Android Auto и Apple CarPlay, опционални мини-игри и подобрен гласовен асистент кој ги учи преференциите на возачот. Прекрасен додаток е функцијата „Tourguide“ на гласовниот асистент, која првично е достапна исклучиво во Германија и обезбедува корисни информации за точките на интерес долж рутата на барање.

Mercedes додаде дополнителна осветлена USB-C порта со побрзи стапки на полнење за уредите. Понатаму, воланот обложен со кожа и опционално греење е надграден до најновиот дизајн со двојни краци. Стандардните комфорни седишта се обложени со Artico вештачка кожа и врежана ткаенина. Опциите за бои за внатрешноста вклучуваат црна, макијато беж и сива за Progressive нивото, плус AMG Line специфичната Bahia Brown и Red Pepper/Black.

Амбиенталното осветлување со 10 бои и опционалниот систем за опкружувачки звук Burmester со Dolby Atmos се за оние кои уживаат во поголема удобност во нивниот Mercedes. Во однос на безбедносните системи, Mercedes го подобри пакетот Driving Assistance и Parking пакетот со камера од 360 степени. Едноставната камера за заден поглед и Highbeam Assist се стандардни во сите нивоа, а помошта за маневрирање на приколката е достапна во GLA/GLB за прв пат.

Подобрен PHEV и благхибриден бензинец

Ревидираната палета на мотори е во голема мера споделена помеѓу двата SUV модели, а единствен исклучок е GLA 250e plug-in хибридот кој не е достапен за GLB. Освежениот PHEV има малку помоќен електричен мотор, иако комбинираната моќност останува стабилна со 218 КС и вртежен момент од 450 Nm. Батеријата од 11,5 kWh е исто така пренесена, нудејќи опсег на нулта емисија од 62-70 километри според WLTP.

Опциите за бензински мотори на GLA и GLB – вклучувајќи го и 35 AMG – се благо електрифицирани, а дизелите што се пренесуваат остануваат само на погон со внатрешно согорување. Новиот 48-волтен благ хибриден систем располага со стартер-генератор управуван со ремен кој помага да се намали потрошувачката на гориво и емисиите на CO2, а истовремено нуди дополнителни 14 КС за краток временски период.

И благиот хибриден бензинец и неелектрифицираниот дизел погонски агрегат се комбинираат со 7 или 8-брзински автоматски менувач со двојна спојка, при што Mercedes ефективно ја прекинува мануелната опција од целата своја гама. Моќта се пренесува или на предните или на сите четири тркала во зависност од варијантата. Се очекува поставата дополнително да се прошири во блиска иднина со додавање на предводникот на перформансите GLA 45 AMG.

Mercedes не ги објави цените за ажурираните GLA и GLB.

Поврзани вести

Back to top button