fbpx

Mercedes го покажа освежениот EQS

Освежениот Mercedes EQS добиva преуредување инспирирано од S-Класа што вклучува нова решетка и украс на хаубата

Mercedes го претстави фејслифтираниот EQS, пред неговото деби на Салонот во Пекинг. Додека моделот позајмува некои акценти од S-Класа, промените се далеку од драматични.

Електричниот седан сега доаѓа стандардно со спортски преден браник AMG Line, но уште позначајно, тој е опремен со ревидирана решетка која има хромирани летви монтирани рамно за да го имитира онаа што се наоѓа на S-Класа. Свој удел во сето ова има и новиот украс на хаубата кој јасно порачува дека EQS е чистокрвен Mercedes.

Ажурирањата продолжуваат внатре каде EQS добива дополнителни хромирани акценти, како и подобрени задни седишта кои имаат дополнителни 5 милиметри пена. Покрај дополнителната подлога, задните седишта имаат и потпирач за грб кој сега може да се прилагоди од 27 до 36 степени со притискање на копче. Понатаму, удобните перници сега имаат контрастно шиење, како и рабови од Nappa кожа.

Клиентите кои бараат врвен комфор на задните седишта ќе сакаат да се одлучат за облогата Pinnacle и тој е опционален Executive Interior пакет. Со оваа опција се добива совозачко седиште што може да се наведнува напред за да го зголеми просторот за нозете во вториот ред. Покрај ова, задниот потпирач за грб се наведнува до 38 степени, додека задните патници исто така ќе добијат и брзо загревање на седиштата. Пакетот вклучува и задни седишта со пневматско прилагодување, како и осветлена облога на задниот дел на предните седишта.

Mercedes EQS 2024

Перформанси

Од аспект на перформансите, EQS е опремен со целосно нова батерија која има употреблив капацитет од 118 kWh. Тоа е повеќе од 108,4 kWh, а батеријата е придружена со нов софтвер за сопирање кој овозможува поголемо враќање на енергијата.

Благодарение на овие промени, освежениот EQS има зголемен опсег кој сега се зголемува за 82 километри. Понатаму, европските модели опремени со погон на сите тркала имаат зголемен капацитет на влечење од 1.700 килограми. Тоа е повеќе од 100% подобрување бидејќи тие претходно беа ограничени на 750 кг.

Mercedes EQS 2024

Покрај ова, купувачите ќе добијат и нова функција за автоматско менување лента, како и ново специјално издание. Специјалната верзија доаѓа со 21-инчни AMG тркала, како и Executive пакетоt. Други карактеристики вклучуваат двобојна Nappa кожа, покрив од микрофибер, акценти од розово злато и облоги од дрво со отворени пори од антрацит.

Поврзани вести

Back to top button